Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka prywatnego?

Rodzice maluchów muszą zmagać się z dość poważnym dylematem, który dotyczy tego, czy powinniśmy zapisać dziecko do prywatnego, czy też publicznego żłobka. Jest to bowiem pytanie, które trapi wielu rodziców, którzy zrezygnowali z zatrudnienia niani, czy też powierzenia opieki nad dzieckiem dziadkom lub komuś innemu z rodziny. Kiedy kończy się urlop macierzyński, nie zawsze podejmuje się decyzję o urlopie wychowawczym, a wówczas konieczne jest podjecie decyzji, gdzie posłane będą nasze pociechy. Większość ekspertów decyduje jednak, aby zdecydowanie stawiać na żłobki prywatne.

Wybierając odpowiedni żłobek Wilanów staje się dla nas pewnym kryterium, na podstawie którego podejmujemy decyzję. Należy jednak mieść świadomość, że to nie lokalizacja ma być tutaj elementem decydującym, a przede wszystkim to, co może zaoferować nam dana placówka. Powinniśmy mieć przy tym świadomość tego, że jeśli chcemy wyłonić najlepsze przedszkole, zdecydowanie będzie to te niepubliczne. Bierze się to z wielu czynników, a jest to chociażby o wiele bardziej elastyczne podejście do kwestii nauczania i opieki.

Żłobki prywatne, a wykorzystanie rodzicielstwa bliskości

Istnieje spora liczba prywatnych żłobków, gdzie stosuje się tzw. rodzicielstwo bliskości. Jest to metoda, która stworzyć pediatra z USA – William Sears. Polega to na wytworzeniu bardzo silnej więzi emocjonalnej, między dzieckiem a opiekunami. Konsekwencją tego jest budowa wyjątkowo istotnego poczucia bezpieczeństwa u malucha, a dodatkowo sprzyja to odpowiedniemu rozwojowi psychospołecznemu. Odnajdując renomowany żłobek, z pewnością przekonamy się o tym, że taka metoda stosowana jest tam każdego dnia. Warto wiedzieć, że jest to zdecydowanie inna praktyka, niżeli ta spotykana w placówkach państwowych, gdzie bardzo często rodzaj opieki, nie jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb dziecka.

Niesztampowy plan dnia? Tylko w żłobku niepublicznym!

Posyłając dziecko do państwowego żłobka, należy liczyć się z tym, że działania tam będą dość schematyczne. Będą to zatem praktyki bardzo standardowe, które stosuje się już od lat. Z pewnością nie jest to rozwiązanie korzystne, gdyż zaburza to u dziecka świadomość nieszablonowego postępowania. Zdaniem specjalistów, już od najmłodszych lat, powinno budować się w dziecku kreatywność, która jest bardzo istotna ze względu na rozwój młodego człowieka. Renomowany żłobek niepubliczny zadba zatem o to, aby nasze dziecko uczyło się kreatywnego myślenia. Będzie to chociażby szereg odpowiednio zaplanowanych zajęć, zabaw oraz warsztatów, które zachęcają dzieci do intelektualnej aktywności. Jest to doskonała szansa na odpowiedni rozwój umysłowy dziecka, ale również okazja do realizacji jednej z jego najważniejszych potrzeb, dotyczącej zabawy z innymi.

Dostępność…

Ciężko odnaleźć kogokolwiek, kto mógłby zarzucić prywatnym placówkom niedostępność dla jakiegokolwiek dziecka. Z roku na rok, żłobków prywatnych przybywa, a w samej Polsce jest ich już naprawdę sporo. Jest to zauważalne szczególnie w większych miastach, gdzie w każdej dzielnicy spotkamy przynajmniej jedną taką placówkę. Warto wiedzieć, że żłobki prywatne są w stanie zaoferować dziecko wszystko, co wymagane jest to kompleksowego rozwoju. Placówki niepubliczne są dostępne dla wszystkich tych, którzy wyjątkowo cenią sobie względy bezpieczeństwa, a także liczą na najwyższy poziom opieki swoich dzieci. Należy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, jak bardzo istotny jest właściwy rozwój psychospołeczny naszej pociechy.

Profilowanie placówek…

Chcąc posłać dziecko do placówki, która kładzie nacisk na pewne dziedziny nauczania i opieki, jedynie te prywatne będą w stanie nam do zaoferować. Mowa tu chociażby o żłobkach językowych, gdzie opiekunowie posługują się dwoma językami, a dla malucha to szansa, aby mieć styczność i przyswajać sobie obce słowa. Warto wiedzieć, że możliwości jest znacznie więcej, a wszystko będzie zależało od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.