Długoterminowy wynajem zamiast zakupu auta

Spośród wszystkich dostępnych form finansowania samochodów firmowych, największą popularnością wciąż cieszy się leasing. To dobre rozwiązanie, bo koszty można wrzucić w prowadzenie działalności. Z drugiej strony obecnie pojawił się na horyzoncie nowy konkurent – wynajem długoterminowy. Czy to dobra opcja? Kiedy warto zdecydować się na taki wynajem?

Wynajem długoterminowy – jak to działa?

 Wynajem długoterminowy samochodów działa podobnie, jak leasing, przy czym w tym wypadku pojazdu nie można wykupić na własność, aczkolwiek po zakończeniu umowy jesteśmy zobowiązani oddać go firmie. Płacimy pieniądze za możliwość użytkowania pojazdu. Koszty są różne w zależności od tego, jak model samochodu wybierzemy oraz jaki czas będzie obejmowała nas umowa. Miesięczne opłaty zawierają koszty wynajmu oraz kompleksową obsługę auta, tak więc nie musimy martwić się o bieżące serwisowanie pojazdu, jego obsługę czy ubezpieczenie. W momencie, gdy przydarzy nam się awaria to możemy otrzymać pojazd zastępczy, co również jest dużą zaletą, bo firma może działać normalne bez żadnych zastojów. Jedną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym samochodów jest to, że w tym drugim przypadku nie mamy możliwości wykupienia pojazdu. Pod względem logistycznym nie musimy martwić się o żadne kwestie związane z użytkowaniem pojazdu. Żadne koszty w tym wypadku nas nie zaskoczą, bo raty są ustalone jeszcze przed podpisaniem umowy. Co więcej nie musimy obawiać się o swoją zdolność kredytową, bo w tym przypadku się ona nie zmienia. Decydując się na wynajem długoterminowy samochodów nie musimy uiszczać żadnej opłaty wstępnej, co jest dobrą opcją szczególnie dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. 

Jak znaleźć dobrą wypożyczalnię samochodów?

Obecnie na rynku nie ma problemu ze znalezieniem firmy, która zajmowałaby się wynajmem samochodów. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na wynajem na 12 miesięcy, chociaż  można podpisać umowę również na dłuższy czas, nawet do 5-7 lat. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Najprościej będzie szukać oferty w sieci, od razu można porównać poszczególne usługi, ceny i na tej podstawie wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. W internecie można przeanalizować również opinie klientów, co jest cennym źródłem informacji. Wynajem długoterminowy choć jest nieco droższy, niż leasing, to w tym wypadku można zaoszczędzić bardzo dużo czasu i zająć się rozwojem biznesu.  Chociaż teoretycznie usługi wynajmu są dedykowane dużym przedsiębiorcom to coraz więcej małych firm również decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to bez wątpienia dobra opcja przez wzgląd na stosunkowo niską cenę. Wynajęcie długoterminowe aut do firmy niekiedy stanowi dużo lepsze wyjście, niż zakup samochodów z pomocą kredytu czy branie pojazdów w leasing.