Kredyt frankowy, walka w sądzie a koszty – czy to się opłaca?

Coraz więcej osób pokrzywdzonych przez banki w sprawie kredytów frankowych, decyduje się na walkę przed sądem. Wiele osób, które zaryzykowało, ma za sobą zakończone pełnym lub połowicznym sukcesem sprawy. Takie świadectwa sprawiają, że inni pokrzywdzeni również chcieliby spróbować wygrać ze swoim bankiem i w końcu spokojnie kłaść się spać. Często jednak brakuje im odwagi, a jeszcze częściej boją się kosztów, które będą musieli ponieść. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji dotyczących kosztów koniecznych do poniesienia przy procesie sądowym o odfrankowienie kredytu.

Rozmawiając o kosztach warto podzielić je na te, które poniesiesz raczej na pewno i te, które poniesiesz w przypadku przegranej sprawy o kredyt frankowy – niestety z tym także trzeba się liczyć.

Koszty, które trzeba ponieść

Oczywiście pierwszym kosztem, który przychodzi do głowy, jest koszt prawnika. Stawki kancelarii adwokackich są bardzo zróżnicowane i raczej trudno jest podać konkretne kwoty. W tym przypadku trzeba kierować indywidualne zapytania do kancelarii. Ceny mogą się różnić ze względu na rodzaj sprawy, ze względu na to, co chcemy uzyskać, skomplikowanie działań, wysokość kredytu. Kancelarie mogą zaproponować także różne rodzaje rozliczenia – zawsze jest wiec szansa na to, że uzgodni się najlepsze rozwiązanie. Ponadto, dobre kancelarie zupełnie darmowo zapoznają się z dokumentami i przedstawiają swoje stanowisko. Warto zatem z tej opcji skorzystać.

Kolejnym kosztem, który trzeba ponieść to opłata sądowa. Jak jest naliczana? Najczęściej jest to 5% od WPS, jednak, kwota ta nie przekracza tysiąca złotych.

Koszty możliwe do poniesienia w sytuacji przegranej sprawy

Jeżeli sprawa jest przegrana, trzeba ponieść koszty pełnomocnictwa dla prawnika (strony wygranej) i koszty procesowe. Jednak, już na początku warto zadać sobie pytanie, czy gra jest warta świeczki? W większości przypadków – tak! Oczywiście, należy liczyć się z możliwością przegranej, z częściową wygraną, doprowadzeniem do ugody, etc., jednak zawsze warto zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Dobry adwokat z pewnością zrobi wszystko, aby sprawa została doprowadzona do pozytywnego zakończenia.

Koszty, które należy ponieść mogą okazać się wysokie, zwłaszcza, jeżeli sprawa będzie toczyła się przed sądem przez dłuższy czas. Jednak, są one kroplą w morzu w porównaniu z tym, co można zyskać. Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, odfrankowienie kredytu – to naprawdę sprawy, o które warto walczyć. Ustawa frankowa, pomoc frankowiczom – często są zwykłymi mrzonkami i nie warto czekać na tę pomoc w nieskończoność.