Naprawa kanalizacji – metody

Kanały sanitarne wymagają nie tylko prawidłowego korzystania, ale także i bieżącej konserwacji. Nie ma nic dziwnego w tym, że kanalizacja się psuje. Czasem wystarczy że ją odetkamy, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy hydraulika. Specjaliści znają się na swojej pracy, wiedzą, jak sobie radzić, a także posiadają specjalistyczny sprzęt, bez którego czasami nie da się naprawić kanalizacji. Poznaj skuteczne i popularne metody naprawy kanalizacji. 

Natryskowe naprawy punktowe

Naprawy punktowe, jak sama nazwa wskazuje – dotyczą konkretnych miejsc w instalacji. Najczęściej gdy pojawia się problem w konkretnej rurze, nie ma potrzeby jej wymiany. Bardzo często do takich miejscowych awarii dochodzi w rurach lub w połączeniach – są one po prostu na to podatne. Do naprawy miejscowych uszkodzeń najczęściej stosuje się technologię bezwykopową. Przydatne jest w takich przypadkach urządzenie które nazywa się packer – na jego obwodzie umieszczana jest wykonana z włókna szklanego wykładzina. Nasącza się ją żywicą. Urządzenie wprowadza się do konkretnego kanału, w którym występuje awaria. Packer napełniony powietrzem znacznie zwiększa swą objętość, a następnie przenosi wykładzinę wewnątrz rury. Jest to nie tylko skuteczna i szybka metoda, ale także i ekologiczna. Nie stosuje się żadnych środków, które mogą szkodzić. Naprawa kanalizacji metodą natryskową to najlepsza z możliwych opcji!

Naprawa bezwykopowa

Bezwykopowa naprawa to idealna rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy dostęp do kanałów z jakiegoś powodu jest utrudniony lub po prostu niemożliwy. Najczęściej przyczyną są kanały biegnące pod budynkiem. Bezwykopowa naprawa jest o wiele prostsza, szybsza i tańsza niż ta, która wymaga wykopów. Również dla fachowców jest to łatwiejsza, a co za tym idzie – przyjemniejsza metoda. Bezwykopowe metody naprawy kanalizacji dzielimy również na punktowe i odcinkowe – wszystko bowiem zależy od rozmiarów uszkodzeń a także od długości odcinka instalacji, który wymaga naprawy. 

Naprawa liniowa

Nierzadko również zdarza się, że awarii ulega długi odcinek – wówczas zastosowanie natryskowej metody nie jest możliwe. Świetnie w takiej sytuacji sprawdza się jednak liniowa naprawa kanalizacji, która polega na wprowadzeniu do istniejących już kanałów nowych rur PVC. W internecie możemy spotkać się z potoczną nazwą “system rura w rurę”. Naprawa ta zmniejsza kanał, jednak nieznacznie. Mimo to, umożliwia sprawne użytkowanie kanalizacji. Nie ma tutaj potrzeby wymieniania rur czy nawet całej instalacji – jest więc to sposób nie tylko prostszy i szybszy, ale i tańszy.