Projektory do domu i do firmy

Jeszcze kilka lat temu projektory były szczytem marzeń wielu właścicieli mniejszych firm, ale również prywatnych użytkowników. Dziś trochę się to zmieniło. Projektory mają przystępne ceny i mogą pozwolić sobie na nie zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i Ci mniejsi, ale również zwykli użytkownicy, którzy chcą mieć w swoim domu namiastkę kina.

Projektory od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno klientów biznesowych jak i klientów indywidualnych. Jeszcze kilka lat temu, posiadanie projektora w swoim mieszkaniu była marzeniem wielu ludzi. Dzisiaj niemal każdy może zakupić projektor do własnego mieszkania i cieszyć się bardzo dobrą jakością wyświetlanych filmów, gier i innych materiałów multimedialnych. W firmach wykorzystywane są do przedstawiania najróżniejszych danych zarówno podczas zwykłych spotkań i meetingów wśród członków załogi firmy, jak i podczas wideokonferencji z klientami i kontrahentami.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu

Przede wszystkim, zanim wybierzemy się do sklepu aby zakupić projektor, należy zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, jasno określić, w jakim celu będzie wykorzystywany projektor, jak często będzie eksploatowany i jakie są nasze indywidualne wymagania. A one mogą być naprawdę bardzo różne. Zupełnie coś innego będzie ważne dla biznesmana, który każdego dnia będzie  potrzebował projektora w swoim biurze, a co innego dla osób indywidualnych, które raz w tygodniu lub raz w miesiącu będą używać projektora do obejrzenia filmu. Po drugie, należy przejrzeć Internet, zwłaszcza strony producentów oraz fora, z których dowiemy się, jakie sa opinie klientów na temat poszczególnych sprzętów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w ogóle nie mamy żadnego pojęcia na temat tego rodzaju sprzętu. Po trzecie, należy określić, jaką sumę chcemy wydać na projektor. Najlepiej założyć konkretną kwotę i w miarę możliwości się jej trzymać. Oczywiście, w procesie zakupu może okazać się, że doświadczony pracownik sklepu lub firmy monterskiej doradzi Ci model lepiej dostosowany do warunków, w jakich będzie pracował. Wtedy warto nieco nagiąć budżet.

Parametry projektorów

Nie zawsze najdroższy projektor będzie akurat dla ciebie najlepszy – pamiętaj o tym. Najważniejsze to dostosowanie parametrów do warunków pracy urządzenia. Nie musisz kupować projektora z najwyższej półki do celów prywatnych, jeżeli wiesz, że będziesz używał go hobbistycznie i raczej rzadko. Z kolei, jeżeli prowadzisz firmę i wiesz, że projektor będzie wykorzystywany często, a twoja sama konferencyjna jest sporych rozmiarów, musisz zastanowić się nad zakupem projektora o najlepszych parametrach. Pośród parametrów znajdziemy m.in. jasność projektora, jego kontrast oraz rozdzielczość. Najlepiej, jeżeli projektor mógłby pracować w trybie ECO. Jeżeli projektor ma ten tryb, należy sprawdzić, czy tryb ten nie działa kosztem słabszej jasności lub dźwięku (niestety tak czasem bywa). Projektor powinien obsługiwać WiFi oraz WiDi, złącze USB, HDMI z obsługa HML. Warto zwrócić także uwagę na funkcje geometrii obrazu oraz na wygodę i funkcjonalność pilota – niektóre są jednocześnie wskaźnikami.

Nie zapominaj o gwarancji

Kupując projektor nie zapominaj o gwarancji. Gwarancja powinna być jak najdłuższa i powinna obejmować nie tylko samo urządzenie, a le również lampę. Żywotność lampy w tego typu sprzętach ma bardzo duże znaczenie! Jeżeli producent oferuje krótki czas gwarancji na lampę, to warto się zastanowić nad tym, czy zakup tego urządzenia to na pewno dobre rozwiązanie.

Najlepsze firmy projektorów

Jest wiele firm produkujących doskonałej jakości projektory. Do najbardziej popularnych zaliczyć można Asusa, Optomę, Epsona, czy też benQ ALO InFocus. Jednak, oprócz firmy ważne są przede wszystkim parametry i jak najlepsze ich dostosowanie do pomieszczenia i indywidualnych wymagań.  

Bez względu na to, czy chciałbyś mieć projektor w swoim mieszkaniu, domu, czy firmie, warto zapoznać się z nowościami od producentów. Z pewnością szybko znajdziesz model, który Cię zadowoli.