Szkolnictwo hiszpańskie nieco różni się od polskiego. Rok szkolny podzielony jest na trzy semestry i jeśli ktoś już zaczyna narzekać, to warto wspomnieć, że Hiszpanom udało się w to wcisnąć prawie 3 miesiące wakacji!

         Szkoła w hiszpanii swój start ma od godziny 9 do godziny 12, oraz od godziny 15 do godziny 17. Są to nieco dziwne godziny. A przynajmniej dla nas, Polaków – przyzwyczajonych do trybu szkolnego od 8 do 16 (wiadomo, w różnych szkołach, będą różne godziny, natomiast są one zazwyczaj zbliżone do podanych powyżej).

         Kolejną dziwną (dla nas) kwestią jest ilość szkół, które uczeń w szkole w Hiszpanii musi przejść. U nas jest system dwu-szkolny – podstawówka oraz szkoła zawodowa (średnia). Do niedawna pomiędzy nimi, należało jeszcze przejść przez magiczne gimnazjum. W Hiszpanii obowiązkowe szkoły również są tylko dwie. Jest to szkoła podstawowa, oraz E. S. O., które jest praktycznie tym samym, co u nas było gimnazjum.

         Cały etap szkolnictwa w Hiszpanii wygląda mniej więcej tak:

         Przedszkole w Hiszpanii (0 do 3 lat); Zerówka (od 3 do 6 lat); Szkoła podstawowa (od 6 do 12 lat); E.S.O (educación secundaria obligatoria). (od 12 do 16 lat); Bachillerato Ciclos Formativos de Grado Medio (od 16 do 18 lat); Uniwersytet (dyplom po 3 latach); Ciclos Formativos de Grado Superior (od 18 do 21 lat +); Uniwersytet (licencjat 2 lata) (od 18 do 22 lat +)

         Wytłuszczonym drukiem zaznaczyłem szkoły obowiązkowe.

         Jak widać, Hiszpanii mają całkiem dobry wybór. W Polsce, nauka obowiązkowa jest do 18 roku życia, bez względu na to, w jakiej szkole jesteś. W Hiszpanii wystarczy, że skończysz dwie szkoły. Jest to na pewien sposób ciekawy pomysł na szkolnictwo – nie łączyć pełnoletności z obowiązkową edukacją.

         Jeśli chodzi o sam poziom nauczania – szkoły w Hiszpanii podniosły znacząco swoje osiągnięcia w ciągu ostatnich 25 lat.Ostatnie badanie OECD / PISA (2015) dotyczące standardów edukacji 15-latków w 70 krajach i gospodarkach wykazało, że wyniki Hiszpanii w zakresie matematyki, czytania i ogólnej nauki znajdują się nieco powyżej średniej OECD. Hiszpańskie szkolnictwo jest obecnie w rankingu na 30 miejscu z 70. Kraj uzyskał szczególnie wysokie oceny pod względem poczucia przynależności uczniów w szkole, zajmując 1. miejsce we wszystkich ocenianych krajach.

         Obecnie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu (Ministerio de Educación, Cultura y Deporte – MECD) ponosi ogólną odpowiedzialność za kształcenie w Hiszpanii, ale 17 regionów autonomicznych podejmuje większość decyzji dotyczących własnego systemu edukacji.

         Państwowe szkoły w Hiszpanii oferują opcjonalne nauczanie religijne. Szkoły są zazwyczaj koedukacyjne i tam, gdzie to możliwe, dzieci ze specjalnymi potrzebami są zintegrowane z całą szkołą. Hiszpanii nie przepadają za nauczaniem domowym, ale takowe występuje. Więc ostatecznie można uczyć się samemu w domu i nie chodzić do szkoły w Hiszpanii, ale nie jest to popularne wyjście.

         Długość roku szkolnego różni się głównie w zależności od regionu w Hiszpanii, jednakże zazwyczaj zaczyna się w połowie września, a kończy w połowie czerwca. To oznacza, że szkoła w Hiszpanii ma jedne z najdłuższych wakacji w Europie, bo aż trzy miesiące!     

         Dwa tygodnie urlopu przypada na Boże Narodzenie, dwa tygodnie na Wielkanoc i na długie letnie wakacje około 10-11 tygodni. Dzieci przemieszczające się ze szkoły podstawowej do średniej czasem otrzymają dodatkowy tydzień lub dwa wakacje letnie, co może obejmować nawet wyjazd poza szkołę za granicę.       

         Jak widać – szkoły w Hiszpanii nieco różnią się od Polskiego szkolnictwa.