Wybór kabla HDMI i najważniejsze aspekty, które warto mieć zawsze na uwadze!

Oglądanie telewizji, praca przy komputerze, a nawet granie na konsoli do sytuacje, w których korzystamy z kabli HDMI, jednak nie zawsze jesteśmy nawet tego świadomi. Bez tej technologii, spora część wspomnianych urządzeń w ogóle nie mogłaby normalnie funkcjonować. Skoro tak to wygląda, ciężko oczekiwać abyśmy zastanawiali się nad rodzajem stosowanego przez nas przewodu, a jak się okazuje – jest to pod wieloma względami najważniejsza sprawa.

Technologia HDMI – najważniejsze informacje

Warto wiedzieć, że kable HDMI to element, który jest bezpośrednim produktem technologii, która określana jest właśnie skrótem HDMI, a każdy powinien wiedzieć, co to dokładnie oznacza. Z angielskiego – High Definition Multimedia Interface, a po polsku po prostu – multimedialny interfejs, który pozwala na transmisję wideo w wysokiej rozdzielczości.  

Pamiętajmy, że nie tylko transmisja obrazu jest domeną kabla HDMI, ale pozwala on też na transmisję wielokanałowego dźwięku. Nie można powiedzieć, że to nowa technologia, ponieważ obecna jest już od 2000 roku. Posiada sporo zastosować, gdyż znana jest bardzo długa lista sprzętów, które są w stanie ją obsłużyć. Nie są to jednak jedynie komputery stacjonarne i monitory, mogą to być również projektory, a także konsole do gier. Każde z tych urządzeń będzie mogło być bezproblemowo podłączone i przygotowane do wymiany treści.

Wybór kabli HDMI – co jest najważniejsze?

Jeśli już zdążyliśmy dowiedzieć się co nieco o technologii HDMI, można zająć się tymi kwestiami, które warunkują wybór dobrego przewodu. Największa waga widnieje przy standardzie. HDMI jest technologią, która rozwija się już latami, dlatego co jakiś czas otrzymujemy kolejną generację interfejsu. Dzięki temu, spotkamy się z coraz lepszymi parametrami przesyłu.

Obecnie, przewaga leży po stronie standardu HDMI 2.0, a ten funkcjonuje od roku 2013. Jest on w stanie obsłużyć nawet jakość Ultra HD. W 2015 roku, otrzymaliśmy HDMI 2.0a, a także HDMI 2.0b rok później. Te są w stanie współpracować z technologią HDR.

Standard HDMI 2.1 to obecnie najwyższy. Skorzystać możemy również z HDMI Standard With Ethernet, który pozwala na korzystanie z sieciowego kanału. Jeśli potrzebujemy wysokiej prędkości transmisji oraz obsługi 3D, warto sięgnąć po kabel HDMI High Speed. Odmienną kategorię stanowią kable HDMI Automotive, które są przewodami samochodowymi. Możemy również skorzystać z HDMI C i D, mających przeznaczenie dla mobilnych urządzeń.

Chociaż sporo mówi się o tym, jak ważna jest długość kabla, rzadko o tym pamiętamy. Z uwagi na to, warto sprawdzić odległość, jaka dzieli sprzęty, które zamierzmy ze sobą połączyć. Podczas zakupu, lepiej wybrać ten nieco za długi, niżeli za krótki. Dodatkowo, 15 metrów to zdecydowane maksimum, jakie zakłada technologia kabli HDMI. Pod uwagę weźmy także materiały wykonania przewodu. Niezależnie od długości kabla, powinien on być odpowiedniej jakości. Pozłacane wtyczki przewodu sprawią, że zyskamy stabilne działanie oraz prawidłowy przesył wszelkich danych. Nie bez znaczenia będą materiały, które wykorzystano do produkcji. Chociaż najczęściej spotykana jest mieszanka miedzi i aluminium, o wiele większą solidność zaoferuje nam miedź i stal. Co więcej, beztlenowa miedź jest gwarancją najwyższego standardu przewodu.