Wynajem długoterminowy – co warto o nim wiedzieć?

Długoterminowy wynajem jest bardzo wygodną formą finansowania pojazdów. Wiele osób twierdzi, że to doskonała alternatywa dla kredytu samochodowego oraz leasingu. Jest to swojego rodzaju wynajem, który polega na wydzierżawieniu przedmiotu najmu na wskazany okres. Inni nazywają go bardziej outsourcingiem, w którym wszystkie koszty utrzymania i inne zadania związane z pojazdem, leżą po stronie wynajmującego.

Stawiając na najem długoterminowy kierowca jest odciążony od płacenia za eksploatację pojazdu. Podczas obowiązywania umowy, to firma wynajmująca widnieje jako właściciel samochodu, jednak wynajmujący ma prawo do korzystania z auta wedle własnego uznania.

Z perspektywy prawa podatkowego długoterminowy wynajem aut traktuje się tak samo, jak leasing operacyjny, gdzie nie ma wymogu wykupu pojazdu, kiedy umowa dobiegnie końca. Istnieje tutaj jedna, bardzo charakterystyczna cecha, która wyróżnia tę formę od innych – to maksymalny roczny przebieg auta.

To, ile będzie kosztowała ta usługa, zależy głównie od wybranego modelu auta, a także jego parametrów. Co więcej, z innymi kosztami spotkamy się w wypadku Audi, innymi podczas wynajmu Fiata, a jeszcze inne, kiedy zdecydujemy się na Mercedesa.

Kto może skorzystać?

Prawda jest taka, że istnieje zarówno wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, ale także dla firm, które co jakiś czas chcą wymieniać swoje floty samochodów. Jest to bowiem rozwiązanie, które pozwala na użytkowania auta, przy zredukowanym udziale własnych kosztów. Nie będzie to odpowiednia forma finansowania dla tych, którym zależy na posiadaniu pojazdu na własność. Jeśli spodziewamy się, że podczas roku użytkowania przebieg pojazdu może być wysoki, o wiele lepiej będzie zdecydować się na leasing operacyjny. Będzie to tańsze, niż długoterminowy wynajem samochodu.

Większość motoryzacyjnych marek, traktuje najem długoterminowy jako usługę dodatkową dla tych, którzy chcą zapewnić sobie możliwość użytkowania zastępczego pojazdu, chociażby na czas na prawy. Jednocześnie, bez jakichkolwiek zmartwień o ubezpieczenie i koszty eksploatacji.

Co warto wiedzieć?

Istnieje kilka kwestii dotyczących długoterminowego wynajmu aut, z którymi warto się zapoznać. Te najważniejsze to:

– Długość trwania umowy to najczęściej 2-5 lat.

– Pojazd stanie się naszą własnością dopiero wtedy, kiedy zdecydujemy się go wykupić.

– To my decydujemy, czy korzystamy z opcji bez wkładu własnego, czy z minimalnym wkładem własnym.

– Ustalamy limit liczby kilometrów, które możemy pokonać w przeciągu roku.

– Finansowanie tej usługi, obywa się poprzez umowę operacyjnego leasingu. – Oprócz umowy najmu, podpisujemy też tą serwisową, która określa, że obowiązek pokrycia kosztów eksploatacji pojazdy, spoczywa na leasingodawcy.