Zawiasy meblowe – jaki mamy wybór i jak dobrać odpowiedni model do wyposażenia?

Zawiasy meblowe to okucia niezbędne przy montażu szafek i szaf wszelkiego typu. To właśnie one umożliwiają zamocowanie i nadanie funkcjonalności drzwiczkom. Na rynku znajduje się wiele różnorodnych modeli – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zawiasy do mebli, czyli jaki mamy wybór?

Zawiasy meblowe są niezastąpione, umożliwiają bowiem montaż drzwiczek do szaf i szafek. To dzięki nim meble tego typu nabierają swojej funkcjonalności i mogą być swobodnie używane przez użytkowników. Ze względu na różnorodne sposoby montażu drzwi do szaf oraz często niestandardową budowę wyposażenia wymagane są różnego typu zawiasy do mebli, różniące się mechanizmem, możliwym kątem otwarcia, rozmiarami czy dodatkowymi funkcjami. Przed zakupem warto więc poznać wszystkie dostępne rodzaje zawiasów, aby dobrać modele najbardziej funkcjonalne i dopasowane do danego wyposażenia.

Najczęściej spotykane są zawiasy do drzwi nakładanych, czyli takich, które zamocowane są na zewnątrz korpusu mebla – jest to klasyczny model, pozwalający na zwykłe otwieranie drzwiczek w standardowych szafkach. Popularne są także zawiasy do drzwi bliźniaczych, często wykorzystywanych w szafach, gdzie drzwi są zamocowane do tego samego korpusu oraz posiadają wspólną przegrodę na środku mebla. W przypadku drzwi znajdujących się w środku mebla, stosuje się zawiasy przeznaczone do drzwi wpuszczanych. Przy szafkach narożnych potrzebne będą zawiasy do drzwi narożnych lub składanych, w zależności od kształtu mebla. Wyróżnia się także zawiasy meblowe do drzwi równoległych, często stosowanych w kuchniach.

Dodatkowo wyróżnia się także specjalne zawiasy do mebli, przeznaczone do wyposażenia o niestandardowej budowie, wymagającego zastosowania nieco innych rozwiązań, lub posiadające dodatkowe funkcje, zwiększające praktyczność i komfort użytkowania mebli. Należą do nich zawiasy przeznaczone do mebli do zabudowy sprzętu AGD, zawiasy z funkcją cichego domyku, dzięki której drzwiczki zamykają się bezgłośnie, znacznie zwiększając komfort użytkowników, zawiasy do frontów bez uchwytów, otwieranych poprzez popchnięcie czy modele z szerokim kątem otwarcia, przeznaczone głównie do szafek posiadających wewnętrzne szuflady.

Jak dobrać odpowiednie zawiasy do mebli?

Przy wyborze odpowiednich zawiasów meblowych należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj szafek i sposób montażu drzwiczek, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Odpowiednio dobrane zawiasy potrafią zwiększyć funkcjonalność mebla, dzięki czemu stanie się on bardziej użyteczny. Warto wybierać zawiasy w sklepach z okuciami meblowymi, dostępne tam produkty pochodzą bowiem od najlepszych producentów i spełniają wszystkie oczekiwania pod względem jakości wykonania, zastosowanych mechanizmów oraz wykorzystanych materiałów.